Ma hívta fel egy virtuális barátom a figyelmemet erre:
Érdekes a téma, kicsit magaménak is érzem. Persze lehet, hogy csak azért hívták fel rá a figyelmem, hogy én is promózzam (mi másért?...). De részemről oké, én is támogatom, többnyire.
Persze nem értek egyet vele full-ra, de vannak, amik számomra is jelentenek valamit.
Itt és most csak röviden összefoglalnám, mai felmerült bennem, aztán lesz egy hely, ahol majd bővebben.
Mondjuk én nem tartom természetellenes dolognak a profitorientáltságot. Szerinttem ez tök normális. Mindenki ("az idők kezdete óta") arra törekszik, hogy többje legyen. Szóljon aki nem! Senki? Persze, hisz az nem is olvasná ezt a blogot, internete se lenne. De még barlangja se... Onnan viszont már csak személyes vélemény kérdése, hogy mi számít elégnek, vagy soknak?
Az persze más kérdés, hogy mennyire fenntartható a fejlődés? Fenntartható. Olyan ez, mint a futás: mindig felmerül, hogy meddig lehet még javítani az időeredményeken. Aztán mindig lehet. Érdekes nem? De ez van.
Aztán a kérdés (ami nem kérdés), hogy mindenkinek magának kell megcsinálnia a saját történetét. De ez is megvan már a Bibliában is: Segíts magadon, Isten is megsegít!
Beszélnek a hármas eszményről: Szabadság, Egyenlőség, Testvériség. Menjünk sorban. Szabadság. No, ez tuti. Ez kellene mindenkinek. De ha mindenkinek van, akkor nincs senkinek. Egymás mellett élünk, egymásra utalva. Nincs határtalan szabadság. A remete meg azért nem szabad, mert egy csomó dologban korlátozva van. Pl. nem utazhat "bárhová", nem kajálhat amit akar (mert mondjuk nincs ott egy jó étterem, de pénze sincs rá). Egyenlőség. Ezt sokan félre értik. Az egyenlőség hülyeség. Az emberek nem egyenlőek. Erre (lassan, kemény lecke árán) rájöttek a SZU-ban (új gyerekeknek: Szovjetúnió), meg Kínában is. Miért is lennénk?! Valakinek elég ha langyos a sör, nekem meg nem. Akkor most én igyam langyosan, vagy a másik dolgozzon meg (kényszerítsük rá?!) azért, hogy hideg legyen?
Erről ennyit. Egyenlő elbírálást elvileg lehetne biztosítani mindenkinek, de aki már élt a valóságban, az tudja, hogy ez olyan bonyolult, hogy tökéletesen nem biztosítható. Akkor meg megint ott tartunk, hogy milyen mértékben? Lehet, hogy a számok nem pontosak (most nincs időm utánanézni), de ha a Világ összes pénzét egyenletesen elosztanák, mindenkinek jutna kb. 3000 (de lehet, hogy 3M?..) $. Aztán kb. 3 év múlva pont ugyanaz lenne az eloszlás, mint most. Mert nem vagyunk egyformák. Arról nem is beszélve, hogy én is azért (is) kaparok, hogy a gyerekeimnek jobb legyen (mint másoknak). Ha gürizek, mint hülye, aztán ugyanúgy (a nulláról) indulhatnak, mint bárki, hát akkor én szomorú lennék.
Testvériség. Hát ez még lehet jó. Ha nem gondolok Káin és Ábel -ra...
Aztán a "kedvenc" részem:
Helyi pénz, önellátás, dolgozzunk kalákában! Sz@rt!
Nem véletlenül (meg nem is gonosz összeesküvők mesterkedése miatt) alakult ki a piac. A valuta egyesítés (lásd: közös pénz, euró, dollar az USA-ban, stb.)
Nemes dolog abban gondolkodni, hogy a termelő meg a fogyasztó között ki kell iktatni a csúnya kereskedőt (mintha már olvastam volna ilyesmit, de azt "kommunista irodalom" -nak nevezték). Szóval a munkamegosztás nem hülyeség. Aki termel termeljen. Aki fogyaszt (mert más termel, és nem azt amit éppen megvesz), az csinálja azt. A kereskedő meg kereskedjen. Vagy te elmész cipőért Kínába (ne magyarázkodj, szinte minden ott készül. Adidas, Nike, stb. De ha nem cipő, akkor "bármi más": nézz körül a lakásodban, a szekrényedben és fogsz olyat találni, amit nagyon messze gyártottak. Apropó, milyen számítógépen olvasod ezt? Na ugye!...)
A termelő nem ér rá (meg nem is ért hozzá), hogy saját maga szállítsa, árulja a termékét. Meg ideje se biztos, hogy van rá. Nem beszélve a szervezésről. Oké, a paradicsomot beviszi a közeli városba, de komolyabb dolgokat, messzebbre? Kapacitása sincs rá.
Pont azért alakult ki a pénz, meg a piac, mert ez így sokkal működőképesebb, mint mindent helyben megtermelni, és cserélgetni (egy tehenet 30-40 lúdra....)
Alternatíva persze mindig van, meg is lehet találni, csak nem szabad túlzásba vinni. Az öncélú "belterjesség" szintén teljesen felesleges.
Aztán az is lehet, hogy egyedül vagyok ezzel a véleménnyel.... ;)
Most ahogy átfutottam, elég negatívnak tűnik amit írtam. Bocsi, így sikerült. Pedig van sok okosság is abban amit elmondanak a videóban. Hogy mi? Pl. hogy figyeljünk egymásra, sok hasonlóan gondolkodó van (különben is: Üzlet alapja a kommunikáció). És nem hülyeség a gondolkozz globálisan (!) cselekdj lokálisan (!) se. Meg még egy pár dolog. De kíváncsi lennék a Ti véleményetekre is.
Lehet hozzászólni!