Valószínű, hogy ami a hétvégén történt Párizsban, az legalább akkora jelentőségű, mint 9/11.
És legalább annyi vitát is fog kiváltani.
Persze nem vagyok jós, ezek nagy része már itt is van.
Pl.
"Szabad-e beengedni (ezek után) a migránsokat Európába?!"
"Miért nem bombázzuk szét az IS-t?!" ("atomot nekik!..")
"Miért csak most változtattátok át a FB profilképeteket francia-trikolorra?!"
(és miért nem az orosz gép lelövésekor, sőt miért nem Trianon másnapján?..)
stb.
Először is, a világ nem fekete meg fehér. Még ha néhány erősen alacsony IQ-jú így is gondolja. Aztán meg igazából az IS-t nem olyan egyszerű "szétbombázni", mint egy várost, vagy egy reguláris haderőt (pár most Franciaország éppen nekiállt). Igaz, lenne mit tenni ezen a téren is.
De a helyzet az, hogy amíg a közel-keleti helyzet nincs "megoldva", addig csinálhatunk bármit, az csak pótcselekvés lesz.
Mennyien sírtak, hogy "mit keres az USA Afganisztánban?!" Aztán most, hogy alig van ott (legalábbis ahhoz képest, amennyire kellene ahhoz, hogy ott némi stabilizáció legyen), megerősödik az IS, és csodálkozunk, hogy mi is történik? :(
A közel-keleti helyzetet pedig nem lehet megoldani:
- Gyorsan
- Békésen
- Komoly áldozatok nélkül (igen, pénzben is, emberi életben is)
Ahogy sok más területen, nincs igazán megoldás varázsütésre. Aki ilyet mond az vagy ennyire hülye, vagy ennyire manipulálni akar. Remélem legalább ezt átlátod..
Mi lehet a megoldás?
Nem tudom.
De azt tippelem, hogy egy hosszú, fáradságos és drága folyamat lesz. Először is, ott kell lenni katonai erővel, mert akkor lehet némileg sakkban tartani az erőszakos szervezeteket, és támogatni a helyi demokráciák kialakulását. Bármennyi kudarca volt is ennek a kísérletezgetésnek (Vietnám, Afganisztán, Afrika sok helyen, stb.)
Edisonról is azt tartják, hogy több ezer kísérlet után találta meg a megfelelő összetételű izzószálat a lámpához. Nem megy ez másként: próbálkozni kell!
Aztán nevelni kell az ott élő embereket, mert valóban megragadtak, kb. a XIV-XV. században. De oktatás nélkül sokáig ott is maradnak. Ne legyenek illúzióink, ott is kell egy (két) generáció váltás, mire ennek eredménye lesz.
Enélkül viszont generációk múlva se..
És ami a lényeg, mi magánemberek se csak mástól, fentről várjuk a megoldást! A magunk módján mi is tehetünk érte.
Például jelezhetjük (mivel most már van egy egyszerűen kezelhető, és elterjedt módszere) a FB profilképünk megváltoztatásával (Trianon idején még nem volt FB, ugye..)
De lehetünk toleránsak egymással, vagy épp a menekültekkel szemben is. Segíthetünk "kishazánkban" is azoknak, akik a demokráciát, a liberalizmust (igen, azt!), az esélyegyenlőséget támogatják. És nem azokat csodálni, akik az intoleranciát, a bezárkózást, a faji egyenlőtlenségeket, a gyűlöletet. Mert ez utóbbiakból jó még nem született! (vagy tudsz ellenpéldát mondani?)
Ide is illik: "Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan!"
És ne feledkezzünk meg az áldozatokról
(most épp róluk, bár tudjuk, hogy sokan vannak máshol is..)